Domů  Produkty  Ceníky Sídlo firmy Galerie  Kontakty  O nás  Naše tipy


Historie a současnost firmy

Firma Candleart je představitelem malého rodinného podniku s dlouholetou tradicí a zkušeností podloženou vysokou kvalifikací všech jejích pracovníků a spolupracovníků. Zakladatel firmy J.K. získal (jako většina začínajících chemiků té doby ) první zkušenosti s mícháním různých látek při přípravě bengálských ohňů, raket a jiných výrobků pyrotechnických. To bylo více než před padesáti lety. Nicméně přes různé eskamotérské kousky přestál první studie v chemii a lučbě ve zdraví.

Záliba v bytové architektuře a pozorování "živého plamene" se projevila při zhotovení prvních svíček v roce 1967. Byly to svíčky solitérní, mající na tehdejší poměry poněkud větší rozměr. Vážily kolem dvou kilogramů a kromě toho, že byly zhotovovány jako dárky pro přátele, byly prodávány v prodejnách "Dílo", podniku fondu výtvarného umění. Každá svíčka byla ručně vyrobený originál.

Počátek výroby svíček má už tedy dosti slušnou tradici. Součástí tehdejší kolekce byla i "královská" svíčka 80cm vysoká, kterou můžete najít spolu s dalšími solitérními svíčkami na obrázku. Následující osudy zakladatele firmy Candleart směřovaly k dalšímu, nebo snad hlubšímu studiu chemie, přesněji palivářské chemie na VŠCHT v Praze. Kromě jiných znalostí získal i poznatky z technologie výroby vosků a dalších olejářských a palivářských produktů. V té době výroba svíček stala jen aktivním koníčkem, hlavní úsilí bylo věnováno jiným oborům chemie.

Návrat k výrobě velkých - solitérních svíček - nastal počátkem roku 1980, kdy byly nabízeny v sortimentu prodejen družstva "Zádruha". Tehdy jsme také začali s mou nynější partnerkou s výrobou "plovoucích svíček", rozličných tvarů a dekorací. Svíčky byly různě zdobeny a na šestnáct z nich byly uděleny průmyslové vzory. Plovoucí svíčky byly řadu let v prodeji rovněž v "Zádruze", i na vánočních trzích na Havelském trhu v Praze. Doporučení k prodeji na vánočních trzích tehdy vydávala výtvarná komise.

Další vývoj směřoval ke zdokonalování výroby jak po stránce technologické tak i po stránce vývoje nových voskových směsí a rozšiřování sortimentu svíček. Na přímou poptávku z hotelu Intercontinental vznikla ruční výroba máčených svíček, jejich rozmanitost byla dále rozvíjena při spolupráci s Pražským hradem.

Vyvinuli jsme vlastní techniku dekorování pomocí "zlata", voskových kreseb i maleb a "třpycení" svíček. Na základě materiálů, které jsme vyvinuli během času pro svoji potřebu, vznikla dnešní celková nabídka nejen pro naši výrobu, ale i pro potřeby dalších svíčkařů.

Postupně jsme obsáhli výrobu různých druhů svíček, dekoračních materiálů, aditiv na úpravu kvality parafinu a dalších voskových směsí. V neposlední řadě byly vyvinuty barvy na probarvování svíček i na jejich povrchové barvení a materiály pro konečnou úpravu svíček. Na základě rozmanitých požadavků našich zákazníků jsme vyvinuli speciální voskové směsi pro impregnaci dřeva (např pro použití v okolí bazénů), pro povrchovou úpravu dřevěných topůrek nářadí, vosk používaný na "mazání" vláken v přádelnách, vosky pro umělce a výtvarníky i vosk pro použití v odsiřovacích komorách elektráren

Určitě je ještě řada dalších oblastí, kde se používají směsi na bázi vosků a kde bychom mohli nabídnout své zkušenosti ať k jejich výrobě nebo k dalšímu vývoji.

Další produkty které nabízíme, jsou hořlavé gely a lampové oleje. V sortimentu máme rovněž kvalitní parfémové kompozice, které dovážíme a distribuujeme

Ke každému zákazníkovi máme individuální přístup, poskytujeme nejen výrobky, ale našim stálým zákazníkům i bezplatnou poradenskou službu. Zajišťujeme, aby naše výrobky vyhovovaly neustále se rozšiřujícím požadavkům na ochranu zdraví spotřebitele a životního prostředí. Obzvlášť velkou pozornost věnujeme výběru vhodných a kvalitních parfémových kompozic, jejichž použití je čas od času diskutované ve sdělovacích prostředcích. K výběru parfémů přistupujeme velmi zodpovědně, nicméně "každému všechno nevoní" nebo přímo vadí, potom je lepší se takovému parfému vyhnout a zvolit jiný. Samozřejmostí je vybavení všech našich výrobků potřebnou dokumentací dle platné legislativy.

Firma má chráněnou značku Candleart jak ve slovní, tak i v její grafické podobě. V roce 1997 jsme od obalového sdružení SYBA obdrželi ocenění "obal roku" a na mezinárodní výstavě "Print and packaging" jsme v anketě návštěvníků získali třetí místo za sadu obalů na lampové oleje.

Značné ztráty i dočasné zdržení ve vývoji nám způsobila povodeň v roce 2002, ale i v této krizi, která nás naplno zasáhla, jsme byli schopni plně a včas uspokojovat požadavky a potřeby našich zákazníků a věříme, že tomu tak bude i nadále.